Gdzie rozliczyć dochody z pracy za granicą
Żeby rozstrzygnąć czy Polak pracujący w innym kraju zapłaci podatek w Polsce, trzeba najpierw ustalić gdzie mieszka. Najlepiej udokumentować to certyfikatem rezydencji.
Osoby pracujące w państwie, z którym Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO), w której przewidziano stosowanie metody proporcjonalnego odliczenia, a więc m.in. z Norwegią, mają obowiązek złożenia w Polsce zeznania podatkowego PIT-36 wraz z załącznikiem ZG, nawet jeśli nie uzyskały w Polsce żadnego dochodu. Należy jednak pamiętać, że zasada ta dotyczy wyłącznie rezydentów polskich, tj. osób na stałe zamieszkałych w Polsce. Wobec tego, żeby rozstrzygnąć czy Polak pracujący w Norwegii zapłaci podatek w Polsce, trzeba najpierw ustalić gdzie mieszka. Jak to zrobić?
Najbardziej wiarygodnym dokumentem potwierdzającym miejsce zamieszkania każdej osoby pracującej w Polsce lub za granicą jest certyfikat rezydencji podatkowej. Certyfikaty wydaje tylko organ podatkowy właściwy dla miejsca zamieszkania pracownika. Żeby go uzyskać, pracownik powinien zgłosić się do urzędu skarbowego w tym państwie, w którym mieszka, i złożyć wniosek o wydanie certyfikatu. W Polsce taki wniosek składa się na druku CFR-1, dodatkowo trzeba uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 zł.
Nazwa nie ma znaczenia
Certyfikat rezydencji, karta certyfikacyjna, oświadczenie o miejscu zamieszkania to nazwy zamienne dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania danej osoby. Zgodnie z art. 5a pkt 21 ustawy o PIT certyfikat rezydencji oznacza zaświadczenie o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta